Matematyka w walce z koronawirusem

2020-03-22, Aktualności

Matematycy z London School of Hygiene & Tropical Medicine przedstawili model rozwoju epidemii koronawirusa COVID-19. Zostały rozważone dwa scenariusze - wstępnie zakładany na Wyspach Brytyjskich, polegający na izolowaniu osób, które wykazują objawy zakażenia wirusem, oraz podjęty przez większość krajów europejskich, przewidujący profilaktyczne ograniczenie kontaktów społecznych poprzez zamknięcie szkół i ograniczenia pracy instytucji. Wnioski płynące z analizy zmieniły podejście rządu brytyjskiego i spowodowały zmianę strategii postępowania.

Jednym z autorów analizy jest Adam Kucharski - matematyk, pracownik London School of Hygiene & Tropical Medicine.
Poniżej podajemy linki, pod którymi można zapoznać się z pracą:

Warto odnotować także sukces prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej, który wraz ze swoim zespołem zidentyfikował enzym, kluczowy dla walki z koronawirusem. Podkreślenia godny jest fakt, że naukowcy zrezygnowali z opatentowania swojego wyniku, podając szczegóły osiągnięcia do publicznej wiadomości i tym samym umożliwiając laboratoriom na całym świecie szybkie dalsze prace nad opracowaniem testów diagnostyczych i leku na koronawirusa. Więcej informacji w poniższym linku:
Artykuł na portalu Nauka w Polsce.

Z kolei naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ są coraz bliżej opracowania ultraszybkiego testu diagnostycznego na obecność koronawirusa. Więcej informacji w poniższych linkach: