Rocznica śmierci prof. Nizioła

2022-01-26, Aktualności

Dokładnie rok temu, 26 stycznia 2021 r., zmarł w wieku 83 lat prof. dr hab. Józef Nizioł (ur. 2 marca 1938 r.), doktor honoris causa trzech uczelni: Politechniki Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Iwanowskiego Państwowego Uniwersytetu Chemiczno-Technologicznego (Rosja), profesor honorowy Politechniki Warszawskiej, rektor Politechniki Krakowskiej w kadencjach: 1990-1993 i 1993-1996.

Prof. Józef Nizioł był specjalistą w obszarach: mechaniki, dynamiki maszyn, teorii drgań mechanicznych i wibroizolacji. Niezwykle bogaty dorobek naukowy, dydaktyczny i organizatorski prof. Józefa Nizioła spotkał się z uznaniem wielu gremiów. Był członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem kilku komitetów Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także Polskiego Komitetu Normalizacji (1996-2000), Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego VI kadencji (1996-1999) oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Autorem powyższego zdjęcia profesora jest Jan Zych.